Голос-Інфо

Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 183
A+ A A-

Як на Західній Україні процвітає "чорна" археологія

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

У нашій країні вже нікого не здивуєш масштабами нелегального видобутку бурштину на Поліссі. Кадри з сотнями людей, які перетворюють ліси на півночі України в "місячний пейзаж" обурили всіх, від рядових українців до політичної верхівки країни. Та зовсім небагато людей знає, про так званих "копачів", які переважно теж залишають після себе "місячний пейзаж" у лісах. Але не тільки Північної, а й Західної України.

Так хто ж вони такі, ці "копачі"? Що вони шукають в лісах і скільки на цьому заробляють?

"Копачі" на лексиконі колекціонерів — це люди, які за допомогою спеціального обладнання викопують із землі предмети історії з метою продажу або колекціонування. Займаються цим ремеслом переважно чоловіки віком від 20 до 40 років, оскільки це заняття вимагає значної фізичної витривалості. Серед знарядь обов'язковими є: металодетектор, коротка лопата, автомобіль, спеціальний одяг та взуття.

Як не дивно, але важливим також є теоретична база. Адже людині, яка просто купила пристрій і пішла шукати скарби в найближчий парк чи лісосмугу, в кращому випадку, пощастить знайти гору металобрухту або пару десятку корків з-під горілки.

Люди, які дійсно заробляють гроші на цій діяльності, цілі вечори проводять за вивченням карт та монографій, щоб визначити місця, на яких варто проводити пошуки. 

Рання весна та пізня осінь — період пошуків на полях, оскільки фермери та селяни вже зібрали урожай і вірогідність неприємних зустрічей з ними суттєво скорочується. Також ще або вже немає високого трав'яного покрову, який значно заважає. З початку посівного сезону до періоду збору врожаю на полях пошуки переміщаються в ліси.

Усе, що вдається "підняти" із землі та має цінність, з легкістю, навіть без реставрації, можна продати на інтернет аукціонах. Це можуть бути як і золоті монети Римської імперії, так і нагороди часів Другої світової війни. Не гребують і металобрухтом.

Сьогодні на сайтах можна знайти не тільки покупців, але й експертів, які допоможуть оцінити знахідки, підказати мінімальну ціну чи спосіб реставрації. На питання: "Скільки вдається заробити за сезон пошуків?" — копачі відповідають неохоче і кажуть, що все залежить від фортуни. Однак, усі додають: "на життя вистачає". І справді, зайшовши на один з популярних інтернет-аукціонів, що спеціалізується на колекціонуванні, ми бачимо, що 1 копійка Радянського Союзу 1949 року випуску, була продана за більш як півмільйона гривень. Ну що ж, схоже, що власнику цієї монети "на життя вистачить" на найближчі 5 років.

Історики та значна частина громадськості обурюються, що, по суті, наша історія стає предметом наживи і вважають, що експонати повинні знаходитися в музеях, а не ставати предметом наживи та вивозитися за межі України. Копачі ж, іронічно посміхаються і радять, для прикладу, порахувати скільки безцінних стародруків безслідно пропали з українських архівів за останні роки.

Джерело: ua.newwest.media

Add comment


Security code
Refresh

МИ НА YOUTUBE

ПОГОДА

КУРС ВАЛЮТ

залишайся на зв`язку

    you  fc  tweet  inst

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї без посилання на сайт, суворо заборонено.