Голос-Інфо

A+ A A-

Народне свято 16 квітня 2018 року- «День Водяного»

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Народне свято «Микита водопілля» відзначається 16 квітня (за старим стилем - 3 квітня).

У православній церкві в цей день вшановують святого Микиту Сповідника. Інші назви свята: «Микита Льодолам», «День Микити», «День Водяного», «Частування Водяного», «Свято рибалок».

Водопілля день прозвали в зв'язку з початком льодоходу та відкриттям рибальського промислового сезону. Вважалося, що в цей день прокидається від зимової сплячки водяний.

Микита Мидикійської - християнський святий, преподобний, прославлений в лику сповідників. З 813 по 824 роки - настоятель Мидикійської монастиря. Пам'ять - 3 (16) квітня. Господь наділив його даром чудотворення. У буремні иконоборческой єресі Микиту кинули до в'язниці. Шість років він провів в ув'язненні, де продовжував творити дива. У 824 році Микита помер. Микита водопілля - дуже давнє свято, що зародився на Русі в період двовір'я. Свято також називали Днем Водяного, частуванням, пробудженням, іменинами Водяного, але сутність залишається незмінною - в третій день цветеня (3 квітня за старим стилем) на Русі відзначали пробудження від зимової сплячки Водяного, русалок і всієї водної живності.

Як вважали в народі, Водяний - це господар вод. Він пасе на дні річки або озера стада своїх корів - сомів, коропів, лящів і іншу рибу. Командує русалками, ундінами та іншими водними мешканцями. Взагалі він добрий, але іноді любить побалуватися і затягнути на дно яку-небудь зазівалуся людину, щоб той його розважав. Потопельники, до речі, теж ходять на службі в водяного. Водяного представляли у вигляді голого обрюзглого старого, банькатого, з риб'ячим хвостом. Він обплутаний тванню, має велику огрядну бороду, зелені вуса. Може обернутися великою рибою, дитиною або конем. Мешкає частіше в вирах, любить селитися під водяним млином. Водяний здатний руйнувати загати.

Водяний представлявся нашим предкам істотою, якщо можна так висловитися, сезонною. Коли водойми сковувалися льодом і наступала зима, водяний йшов в сплячку. Спав він в якихось затишних місцях. У деяких краях запевняли навіть, ніби спить він не в воді, а, немов бобер, вибирається заради цього на ділянку поруч з річкою, але сухіше - шукає якусь яму, нору або підземний провал глибше, і там проводить довгі зимові місяці. Разом з приходом весни і пробудженням природи прокидається від зимової сплячки і Водяний.

За довгу холодну зиму дідусь-Водяний ослаб і зголоднів. Прокинувшись, Водяний відразу бажає поживитися чимось, а потім йде оглядати своє водяне царство.

16 квітня в опівночі рибалки приходили до води почастувати і задобрити дідуся-Водяного. Якщо цього не зробити, то водяний зі злості передавить всю рибу, залишить рибалок без улову, а сам попливе в інше місце. Йому приносили вино, горілку, хліб, кашу, курячі тельбухи. Також існував звичай пригощати Водяного утапливая кінь, і при цьому примовляти: «Ось тобі, дідусь, гостинець на новосілля: люби, даруй нашу сім'ю». Для цього випадку купували у циган самого непридатного коня. Коли ж рибалки задобрять його добрим гостинцем, коника, то він упокорюється, стереже рибу, переманює до себе великих риб з інших річок, рятує рибалок від бурі і потоплення, не рве неводів і бреднів.

З 16 квітня починав активно танути сніг. Крижини гуляли по річках. Тому в цей час уважно стежили, щоб повінь не завдав лиха своїм розливом. Передбачити заздалегідь, наскільки підніметься вода, можна було по розташуванню гнізд кулика і кротячих нір (гризун ніколи не буде рити землю нижче межі майбутнього розливу). З цього приводу існувала і прикмета: коли в цей день рибалки приносили Водяному корм, то обов'язково примічали: «Якщо лід в цей день не рушить, то і рибний лов в цьому році буде худий».

Сни, що приснилися 16 квітня означають наступне: співати заупокійні молитви - до довгого життя; грати на баяні - до печалі; перебирати ягоди - до гірких сліз; дорікати когось - до подяки від солідних людей; бачити прокурора - до тривожного стану душі; хропіння чути - до втоми; вважати яйця - до втрати друзів.

Джерело: ukr.media

Add comment


Security code
Refresh

МИ НА YOUTUBE

ПОГОДА

КУРС ВАЛЮТ

залишайся на зв`язку

    you  fc  tweet  inst

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї без посилання на сайт, суворо заборонено.