Голос-Інфо

A+ A A-

В Україні набули чинності нові строки досудового розслідування

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

В Україні вступили в силу норми процесуальних кодексів щодо термінів досудового розслідування, які передбачає закон № 2147-VIII про зміни в Господарський, Цивільний процесуальний кодекси, Кодекс адміністративного судочинства України. Документ також вносить зміни до Кримінального процесуального кодексу,  передає Ukr.Media.

Відтепер строк досудового розслідування почне спливати з моменту внесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а не з моменту повідомлення про підозру, як було раніше.

Слідчі повинні будуть завершити розслідування кримінального проступку максимум за півроку, кримінального злочину невеликої або середньої тяжкості - за рік, а тяжкого або особливо тяжкого злочину - за півтора року.

Без змін залишили норму, відповідно до якої строк досудового розслідування може бути продовжений, але загальний термін не може перевищувати певного терміну з дня повідомлення особі про підозру: у вчиненні кримінального проступку - 2 місяців, злочини невеликої або середньої тяжкості - півроку, у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Щоб провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням. Згідно з новою нормою, в такому клопотанні повинно містити підставу того, що у людини не можна попросити надати необхідні речі, документи і відомості добровільно. Якщо мова йде про знаряддя кримінального порушення, вилучених з обороту предметах і документах - таке обґрунтування не потрібно.

Слідчого, прокурора або інша посадова особа зобов'язали незалежно від стадії обшуку допускати захисника або адвоката. Взагалі, обшуки повинні проходити у присутності адвоката. Разом з тим, якщо захисника немає протягом 3 годин - це не перешкода для проведення обшуку. Обов'язково потрібно проводити аудіо - та відеозйомку обшуків.

Змінилися норми щодо проведення експертизи - раніше йшлося про експерта, тепер - також про експертній установі, експерта або експертів.

Згідно з нововведеннями, експертиза проводиться за дорученням слідчого судді або суду, наданими за клопотанням сторони кримінального провадження. Слідчий суддя самостійно визначає експерта або установа, якій необхідно доручити проведення експертизи.

Нова причина закриття кримінального провадження - якщо закінчився новий строк досудового розслідування (6-18 місяців) - крім випадку, коли особі повідомили про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину проти життя і здоров'я людини.

А ось якщо строк досудового розслідування закінчився і жодній людині не повідомили про підозру - слідчий, прокурор зобов'язані закрити кримінальне провадження.

Якщо досудове розслідування злочину чи кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк 6-18 місяців, зазначений строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на терміни 2-6-12 місяців.

Якщо внаслідок складності провадження неможливо закінчити досудове розслідування з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку за півроку, його може продовжити на 2 місяці районний/міський або інший прирівняний до нього прокурор.

Якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину неможливо закінчити досудове розслідування за 12 місяців, термін може бути продовжений:

до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником генерального прокурора;

до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником або заступником, заступниками генерального прокурора;

до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з генеральним прокурором або його заступниками.

Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до 3 місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до 6 місяців - внаслідок особливої складності провадження, до 12 місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше 5 днів до закінчення встановленого строку досудового розслідування. Якщо строк досудового розслідування завершився, його не відновлюють.

Add comment


Security code
Refresh

МИ НА YOUTUBE

ПОГОДА

КУРС ВАЛЮТ

залишайся на зв`язку

    you  fc  tweet  inst

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї без посилання на сайт, суворо заборонено.