Голос-Інфо

A+ A A-

Для чого руйнують українське село?

Оцініть матеріал!
(3 голосів)

5 червня 2015 року відбулося засідання сесії обласної ради, де мав би бути прийнятий «перспективний» план формування територіальних громад Івано –Франківської області.

У відповідності до ЗУ, планувалося на «добровільній» основі створити до 78-и територіальних громад. Говорили навіть, що ніби-то знайшли бажаючих. Як приклад наводили м. Бурштин (навколо м. Бурштина хотіли об’єднатися навколишні села), цим містом керує олігарх – сепаратист Р.Ахметов, мирно співіснує із «свободівським» мером.

Але Київ нашій депутатській комісії пояснив, що 78 громад це - забагато і на основі якоїсь «таємної» методики накреслили 40 територіальних громад, про що і доповів заступник голови облдержадміністрації Р. Панасюк, який  подав на розгляд депутатів графічні матеріали проекту поділу області.  Наперед скажу, що депутати справедливо розкритикували «диво витвір» і рішення не прийняли.

Що ж то за методика?

Візьмемо до прикладу  Верховинський район, у якому  є одне селищне та 21 сільські ради, що у свою чергу об’єднують 43 населенні пункти. Що ж нам на томість пропонують Київські «мудрагелі»? Ними заплановано створення трьох територіальних громад з населенням від 7 тисяч мешканців, всього у Верховинському районі проживає близько 30 тисяч осіб.

На противагу Верховинському, візьмемо Калуський район, який об’єднує  одну міську раду, одну селищну та 27 сільських рад, із загальним населенням близько 130 тисяч осіб. На їх основі «ви здивуєтеся», за якоюсь зрозумілою лишень «Кулівлоб» логіці та методиці, пропонують утворити одну територіальну громаду, в яку мають входити усі 55 населених пунктів, включно з м. Калуш. Тобто у місті Калуші буде центр об’єднаної територіальної громади, де розмістяться голова його апарат та депутати. Така громада складатиметься із 130 тисяч громадян на противагу Зеленській територіальній громаді Верховинського району, яка матиме населення ледь більше за 7 тисяч. До чого ж тоді Калуський район та його виконавчий апарат, який фактично буде дублювати функції ТГ?

Чи відповідає адміністративно територіальна реформа Європейські хартії місцевого самоврядування?

Цей документ був прийнятий Радою Європи у м. Страсбург ( Франція)  в далекому 1985 році. Про, що ж там йдеться? Перш за все це управління суттєвою часткою публічних справ, під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення, володінням громадою землею (кадастрове оформлення). Скільки і якої землі є в Україні не знає жоден чиновник. Хартією передбачено трирівневе управління країною- це регіон, район та громада. Регіон, тобто у нашому випадку область, має мати населення від 800  до 3000 тис. осіб, район від 70 до 140 тисяч та громада від 5 тисяч.  В Україні на даний час перший і другий рівень управління тобто область та район майже повністю відповідає «Європейські хартії» щодо громади то тут є й дійсно просто курйозні випадки, до прикладу, у Тисменицькому районі це Посіцька та Добровлянська сільські ради, де населення від 100 до 150 чоловік. Така ситуація - не припустима, це даремне витрачання бюджетних коштів на утримання адміністративного апарату. І тут необхідно проводити першочергові реформи, на першому та другому рівні управління (область, район) необхідно зробити деякі «точкові зміни», а саме розділення Донецької та Дніпропетровської області і утворення двох нових регіонів, укрупнення районів, які мають населення менше 70 тисяч осіб.  А саме найголовніше, розпустити апарати ОДА, а їх функції передати виконавчим комітетам відповідних рад. До прикладу в Одеській ОДА «трудиться» понад 800 осіб.

Щодо Європейського досвіду приведення регіонів у відповідність до згаданої нами «Хартії», можна привести до прикладу вдалі реформи у Франції та Польщі, які укрупнили свої регіони і наразі вони територіально та чисельно відповідають Українським. Не вірите – то порівняйте горе «реформатори» У Франції на даний час є 22 метропольних та 5 заморських регіонів для порівняння в Україні  24 області, 1 –автономна республіка та 2 міста з окремим статусом. Тобто разом у Франції і в Україні по 27 регіонів. У Польші 16 регіонів, які за своєю територією та населенням теж відповідають Українським.

Чи будуть доходи?

Розробники адміністративної реформи кажуть про перспективу «розвитку» територіальних громад на 5- 10 років. Передбачено збільшення надходжень до місцевих бюджетів. 25% – екологічного податку, 5% – акцизу, 100% – податку на майно і нерухомість, 100% єдиного податку тощо. За словами Р. Панасюка, територіальні громади, які об’єднаються до 15 жовтня цього року будуть мати ті ж надходження, що й міста обласного значення.

Однак включивши логіку ми розуміємо, що  об’єднавши бідні населені пункти з такими ж бідними без власної економічної інфраструктури та дотаціями бюджету у 80%,  у кращому випадку розвиватися буде лише центр ТГ. Щодо самодостатніх населених пунктів, такі як с. Березівка, не оглядаючись на допомогу із зовні, з приходом нового голови с.р. Олександра Вари збільшили за п’ять років надходження до бюджету із 53 тисяч до більш ніж одного мільйону гривень. Об’єднуватися із «бідними» сусідами, але з більшим населенням така громада не хоче.  Це є справедливо, адже їх голова із громадою пять років не «чайок попивали за 30 тисяч зелених», і не котили «яйце» по «Європейських» дорогам м. Івано –Франківська, а наполегливо працювали залучаючи, як внутрішні так і зовнішні інвестиції. Але найбільший секрет О.Вари –Березівського сільського голови, це прозорість роботи, відсутність хабарництва і сприяння бізнесу за ради інтересам громади.

Щодо Українських реалій «розвитку». Якщо цього року економіка досягне дна і з наступного почне прибавляти по 4%, то рівня економічного розвитку 2013 року –часів злочинного режиму Януковича ми досягнемо через 20 років, про це сказав Одеський губернатор М. Саакашвілі, який при цьому керувався даними провідних європейських економістів. Яким за таких умов словом назвати уряд А. Яценюка ?

 

До чого призведе об’єднання громад так, як пропонує уряд?

Вся реформа зводиться до примусової урбанізації, тобто укрупнення населених пунктів, на сам перед міст. У світі й справді йдуть тенденції щодо індустріалізації і створення виробничих баз навколо міст, адже аграрне виробництво не вимагає такої кількості людей, які проживають у селах. В Україні сільське населення складає 32.8%, у Європі ж цей показник не перевищує 3-5 %.  Але  в Україні у продовж усього часу незалежності навпаки «планово» руйнується виробництво. Отже, якщо населення сіл буде зменшуватися то міст відповідно збільшуватися. Чим же буде займатися населення, яке вивільниться із аграрного сектору, це логічно, воно за відсутністю промислових потужностей у містах поповнить армію безробітних та заробітчан за кордонами нашої держави. Я вже мовчу про зникнення інфраструктури «об’єднаних» сіл, це школи, дитячі садки, лікарні, ФАПи вузли зв’язку та інше.  Натомість знахабнілий олігархат та обслуговуючий його персонал від «влади» приватизують українські землі і тоді знайомі мешканцям Калуського та Галицького району проблеми із агрофірмою «Даноша», яка безкарно роками труїть людей, стануть звичним явищем  для всієї країни. Вибір за українцями?...

 

P/S. Руйнація українського села під ширмою «Адміністративно –територіальної реформи» не відповідає «Європейській хартії місцевого самоврядування» та реформам проведеним до прикладу у Франції чи Польщі. Отож витвір Київських «мудрегелів» є нічим інакшим, як черговою утопією уряду «кулівлоб», якому як поганому танцюристу, все щось заважає.

                                              

                                                                                                             Ростислав Гудзінський

Медіа

Add comment


Security code
Refresh

МИ НА YOUTUBE

КУРС ВАЛЮТ

залишайся на зв`язку

    you  vk-new  fc  od  tweet

Вхід

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї без посилання на сайт, суворо заборонено.