Голос-Інфо

A+ A A-

Паспорт у розстрочку – Україна розпродає громадянство

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Іноземець може придбати посвідку на проживання в Україні за $100 тис., але бажаючих немає.

Днями ЗМІ облетіла новина - уряд Молдови дозволив надавати громадянство іноземцям в обмін на інвестиції. Варто внести суму не менше 100 тисяч євро у Фонд державних інвестицій, і ти - громадянин Молдови. Варто обмовитися, що внесок забрати назад не можна. Тобто мова йде не стільки про інвестиції, скільки про легалізовану купівлю. Заплатив гроші - отримав громадянство. Кишинів планує залучити таким чином €1,3 млрд в економіку до 2024 року.

Молдова і Україна - дві пострадянські країни, у яких багато спільного - історія, політичні традиції та економічна структура. Обидві мають територіальний конфлікт і безвізовий режим з Євросоюзом. Так чому б Україні не перейняти досвід сусіда і не влаштувати розпродаж паспортів?

Торгівля громадянством - вигідний бізнес

Прикладів успішної реалізації концепції «паспорт в обмін на інвестиції» чимало. Очевидно, що саме на досвід таких країн і спирається Молдова.

Так, рік тому в Євросоюзі спалахнув цілий скандал. З'ясувалося, що з 2013 по 2017 рік влада Кіпру продали близько 400 паспортів, заробивши на цьому близько €4 млрд. Для країни, чий ВВП становить близько $20 млрд в рік, це «хороша надбавка». За кіпрський паспорт потрібно вкласти від 2,5 мільйонів євро і вище.

Ще одна держава Європейського Союзу - Мальта - з 2014 по 2016 рік заробила на торгівлі громадянством €200 мільйонів, а всього за час дії програми (ліміт встановлений на рівні 1800 паспортів) на продажі громадянства планується заробити кілька мільярдів євро. За мальтійське громадянство потрібно віддати не менше 880 тис. євро.

Програми по залученню інвесторів в обмін на отримання громадянства діють у багатьох країнах, але дві з них - Кіпр і Мальта - є лідерами по залученню інвесторів.

Втім, навіть вони меркнуть порівняно з визнаним авторитетом з торгівлі послугами натуралізації - Великобританією. Манірні британці, однак, заробляють на відміну від них на «предпаспортних» послугах, а отримання власне громадянства - досить громіздка процедура.

Спочатку видається «віза інвестора», яка обходиться кандидату мінімум в 2 мільйонів фунтів стерлінгів. Через 5 років він одержує вид на проживання, а ще через рік може претендувати на британське громадянство. З 2009 по 2017 рік Британія видала 5 760 «віз інвестора». Тільки за отримання цього документа іноземні інвестори вклали в економіку Британії понад 7 млрд фунтів стерлінгів, не рахуючи додаткових вигод.

Як в Україні

В Україні на сьогоднішній день послуг з надання громадянства в обмін на інвестиції немає. Можна отримати вид на проживання при умові інвестиції в економіку країни від €100 тис. євро - тобто цілком собі «молдавської» суми.

«Українське громадянство не можна продати. Рішення про отримання громадянства приймається персонально, йому передують тривалі перевірки правоохоронних, міграційних та прикордонних органів. Найчастіше іноземці оформляють документи на право перебування в Україні, - посвідка на проживання. Найчастіший запит отримання документа на підставі бізнесу, шлюбу, здійснення волонтерської діяльності», - прокоментував партнер юридичної компанії «NAKAZ» Арсеній Салалайко.

У Міграційній службі розповіли, що бажаючих отримати посвідку на проживання в Україні в обмін на інвестиції одиниці і планів щодо зміни законодавства, щоб надавати громадянство за «молдавською» схемою немає. На сьогоднішній день іноземець може отримати громадянство тільки після 5 років проживання в Україні з посвідкою на проживання.

Партнер ЮФ EXPATPRO Василь Чередниченко пояснює, що Україна не отримує потенційні інвестиції через високих вимог законодавства.

«Зважаючи на складність процедури оформлення постійної посвідки на проживання в Україні на підставі інвестиції іноземці рідко зважуються на цей крок. Вся справа в тому, що міграційне законодавство України приймає лише обрані способи для здійснення інвестицій (інвестування коштів у статутний капітал українських компаній або укладення інвестиційних контрактів), та вимоги до їх здійснення непрозорі. Як наслідок, лише одиниці інвесторів в рік отримують посвідку на проживання в Україні на підставі інвестицій», - зазначив юрист.

Крім цього, експерти називають і інші причини, чому Україна приваблює мало уваги потенційних інвесторів-іноземців.

Дешева альтернатива

Кіпр і Мальта є країнами-членами Європейського Союзу. Отримання громадянства автоматично робить іноземця громадянином Євросоюзу, що дає йому відповідні преференції. Українське громадянство такими перевагами похвалитися не може.

Великобританія, хоч і виходить з ЄС, є великим фінансовим центром, притягує інвесторів вже тільки цим фактором. Інвесторам з розвинених країн на зразок Франції українське громадянство не цікаво.

Є й інші нюанси. Наприклад, Грузія, яка також надає іноземцям посвідку на проживання в обмін на інвестиції, зараз посилює правила. Проблема в тому, що низький ціновий поріг запрошує до країни недобросовісних іноземних громадян з країн третього світу.

Що ж стосується реальних інвесторів, які відкривають бізнес в Україні, то вони виходять з положення іншим, більш «дешевим» способом.

«Є популярна процедура. На іноземця відкривається фірма, він ставиться керівником, отримує дозвіл на роботу і посвідку на проживання в Україні. Така послуга йому обходиться, грубо кажучи, у тисячу доларів, і необхідність платити $100 тисяч інвестицій відпадає», - розповів керівник профспілки «Трудова солідарність» Віталій Махинько.

Джерело

 

Ми у Instagram
Наш канал у Telegram

Add comment


Security code
Refresh

МИ НА YOUTUBE

ПОГОДА

КУРС ВАЛЮТ

залишайся на зв`язку

    you  fc  tweet  inst

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї без посилання на сайт, суворо заборонено.