Голос-Інфо

A+ A A-

Конституційна реформа: уряд зіграв на користь адвокатів

Оцініть матеріал!
(3 голосів)

Не всі ще розуміють наслідки останніх змін до Конституції України, які стосуються судової системи. Ні, самі по собі зміни правильні і все таке але за винятком одного моменту. 

Протягом останніх 20 років адвокатське лобі весь час намагався просунути в законодавство пунктик про те, що захищати простих громадян у суді можуть ЛИШЕ адвокати.

Цим вони вирішували відразу дві глобальні задачі.

Наповнювали казну адвокатських об'єднань внесків нових членів і відганяли від годівниці всіх тих, хто успішно захищав людей у судах, але не хотів платити за отримання адвокатської корочки. 

І ось нарешті їм це вдалося причому відразу на рівні Конституції!

А чому це погано я вам зараз і розповім.

Почнемо з бази, власне кажучи з прийнятих змін.

Зміна перша
Якщо раніше стаття 59 Конституції звучала як «Кожен має право на правову допомогу» то тепер там написано
Стаття 59. Кожен має право на професійну правничу допомогу.
Ну а далі в Конституції повинна з'явиться нова стаття в якій сказано що
Стаття 131-2. Для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
....
Віключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена";


Все - власне фініта ля комедія, з цього моменту :

1) Тільки адвокати зможуть представляти людей у судах;
2) Якщо підприємство і вирішили подати позов (господарський спір, податкові спори) то ваш штатний юрист (а в рівній мірі і директор або бухгалтер) не зможе представляти вас в суді, для цього вам доведеться найняти адвоката!!!;
3) Усі державні органи в суді зможуть представляти теж виключно адвокати (не кволий розпил бюджетних коштів) або прокурори (в окремих справах).

Що це означає.

Ну по-перше, адвокатів як ви розумієте на всіх не вистачить.

А раз десь утворюється дефіцит чого-то то відповідно до законів ринку вартість цього чогось зростає.
Таким чином, для звичайного громадянина вартість правової допомоги зросте і добре якщо вона виросте в 2 рази.

І зростання цієї вартості окрім власне самого дефіциту буде пов'язане ще з двома факторами.

Так на сьогодні багато адвокатів у звичайних (не кримінальних) справах укладають з клієнтом договір не як адвокати, а просто як звичайні підприємці на єдиному податку і платять з гонорару лише 5% єдиного (ну і 319 грн ЄСВ).

Якщо ж адвокат укладає договір як адвокат зі свого гонорару він повинен заплатити 18% ПДФО, 1,5% військового збору і 22% ЄСВ.

Тобто як тільки адвокат виступає саме як адвокат він зобов'язаний зі свого доходу віддати в бюджет 41,5% 

Таким чином, як тільки для адвокатів закриється можливість представляти своїх клієнтів просто як представник, то відповідно у них виникне бажання компенсувати те, що вони при цьому втратять (податки) і тільки цей фактор викличе збільшення вартості юридичної допомоги мінімум на 50%

Ну і друге.

На сьогодні для звичайної людини при зверненні до суду є альтернатива піти до адвоката (який бере дорожче), або просто до юриста (який апріорі бере менший гонорар).

Тепер цієї дешевої альтернативи просто не буде.

По-друге, впаде, власне кажучи, якість самої допомоги.

Адвокати перевантажені процесами просто не будуть встигати на всі судові засідання, а якщо суд буде розглядати справу без однієї зі сторін (а після другої неявки так і буде), то природно сторона чий адвокат не з'явився залишиться без захисту.

по-третє, всі правозахисні організації опиняються поза грою.

Для того що б захищати тих хто до них звернувся їм доведеться укласти договір з адвокатом що б він представляв у суді тих кому вони допомагають.

Так, Конституція містить фразу про те що можуть бути винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав» але у якому вигляді будуть ці винятки і до чого будуть відноситься абсолютно не ясно.

Як і не зрозуміло і що буде вважатися "незначними" справами. 

Наприклад при розлученні потрібен адвокат? А якщо йде поділ майна? А якщо сусіди не можуть домовитися з приводу кордонів дачної ділянки? І т. д. і т. п.

по-четверте, величезна кількість юристів залишиться без роботи. 

І не тільки ті юристи, які зараз працюють самі на себе і зареєстровані в якості підприємців.

Без роботи залишиться частина юристів які працюють на підприємстві, бо навіщо підприємству утримувати юриста, якщо для суду з контрагентами або податковою все одно потрібно буде шукати адвоката і платити йому окремо. Без роботи залишаться і юристи з різних юридично і аудиторських фірм.

Тут звичайно можна сказати що вони можуть стати адвокатами.

Але по-перше, це не так швидко, по-друге, не так вже й дешево, а по-третє, як ви розумієте не так вже й просто.... ;)

Більш того, не зрозуміло, як бути тим хто взагалі не має юридичної освіти (о жах!) але при цьому успішно відстоює у суді інтереси своїх клієнтів (а таких прикладів зовсім не мало). 

По-п'яте, всі адвокати будуть на дуже короткому повідку.

Якщо якийсь адвокат не захоче танцювати під чиюсь дудку (не будемо тикати пальцями) його в один момент позбавлять адвокатського свідоцтва і він просто стане безробітним.

Більш того, він навіть не зможе оскаржити в суді це рішення, оскільки для цього потрібно буде бути адвокатом, а він їм вже не буде. Ну а інший адвокат навряд чи погодиться захищати опального що б і самому не залишитися на узбіччі. 

Таким чином, ці зміни в Конституцію, не тільки встановлюють абсолютну монополію адвокатів на представництво інтересів в суді абсолютно всіх (і громадян і юросіб) але і створюють умови в яких звичайний громадянин, якщо у нього немає грошей на адвоката, буде повністю позбавлений можливості захищати свої права в суді.

Адже зараз він може і сам представляти свої інтереси в судовому засіданні, а після введення цих поправок у нього такої можливості вже не буде. 

Ось така у нас «перемога» на сьогодні...

І мені дуже дивно, що вона пройшла фактично непоміченою і практично ніхто про неї не пише!

Зараз на сайті президента є петиція про скасування цих змін. Якщо ви не хочете монополії адвокатури і того жаху, який при цьому почнеться, підтримайте її будь ласка. 

zarajsky.livejournal.com

Останнє редагування

Add comment


Security code
Refresh

МИ НА YOUTUBE

КУРС ВАЛЮТ

залишайся на зв`язку

    you  vk-new  fc  od  tweet

Вхід

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї без посилання на сайт, суворо заборонено.