Голос-Інфо

A+ A A-

Народження другої дитини: помилки, які допускають батьки у вихованні первістка

Оцініть матеріал!
(2 голосів)

Часто, коли в сім'ї народжується друга дитина, старша автоматично стає "дорослою".

Які помилки допускають батьки і чому вони здатні зруйнувати життя своєї старшої дитини?

Будь-які батьки розуміють, що в сім'ї не повинно бути «улюбленців» серед дітей, проте найчастіше все-таки спостерігається ієрархія, яка формує певні поведінкові моделі дитини в подальшому її житті.

Звичка покладати на старшу дитину всю відповідальність, причому, як за свої дії, так і за вчинки молодшої, притаманна багатьом батькам. Саме тому старшим дітям значно важче знайти місце під «крильцем» мами, так як його вже розділити з молодшим братом чи сестрою. Крім цього і іграшки вже перестають бути чимось особистим, адже хтось обов'язково скаже, що треба ділитися ними з молодшими. А ще по праву старшої необхідно поступатися проханням «малечі» і скрізь їх захищати. А от якщо комусь пощастило бути старшою сестрою, а не братом, який може просто піти на прохання батьків тихенько посидіти в своїй кімнаті, то вона ще й автоматично «проголошується» майбутньою мамою, а значить, просто зобов'язана допомагати з молодшою дитиною.

Звичайно ж, батьки мають право мати двох-трьох і навіть більше дітей. Але при цьому ніколи не слід забувати, що перша дитина, незважаючи на її новий статус при народженні молодшої, все одно залишається дитиною, а не відразу стає дорослою, як це здається багатьом батькам. Безумовно, вона виглядає інакше, знає більше, але вона, як і раніше, залишається дитиною зі своїми витівками, примхами і дитячими потребами.

Психологи дуже часто зустрічають і опрацьовують випадки з синдромом та комплексом старших (середніх, молодших) дітей і саме тому батькам дуже важливо знати, що "порядковий" номер народження їхніх чад відіграє далеко не другорядну роль у формуванні їх особистості. Не все так буде безнадійно, якщо звертати увагу на почуття і переживання «старшої» дитини і це не залежить від її статі. Але як показує практика, роботи у психологів завжди вистачає, особливо зі старшими сестрами.

Іноді навіть неозброєним поглядом, не маючи спеціальної освіти, можна «вирахувати» старшу сестру, тільки яка вже подорослішала і стала дружиною. Вона за інерцією точно так само поводиться і зі своїм чоловіком, ненав'язливо «піклуючись» про нього і вирішуючи все за нього: коли і скільки йому їсти, як ретельно вимити фрукти перед вживанням, коли краще піти додому. Така собі старша сестра з молодшим братом, а не жінка, яка зробила б ті ж дії, але дбайливо і ненав'язливо, передбачаючи бажання чоловіка, а, не нав'язуючи йому свої.

А все починається з того, що ще вчора дівчинка була найулюбленішою, найкрасивішою, однією єдиною і неповторною для своїх батьків, а сьогодні їй доводиться змінювати свій статус. Її психіка реагує на це миттєво, їй доводиться багато в чому перевчатися, змінювати манеру своєї поведінки. Вона може використовувати декілька варіантів таких поведінкових моделей, домагаючись того, щоб вона знову була тією ж дитиною, тією ж улюбленою дівчинкою, але навіть прохання вимкнути телевізор, щоб малюк спокійніше заснув, смикає її дитячий розум і емоції, намертво фіксуючи поняття: «Я повинна позбутися задоволення, щоб іншим було зручно і вони були мною задоволені».

Однак, дівчинка може і збунтуватися, не бажаючи вимикати телевізор і тоді сценарій розгорнеться зовсім іншим чином. Її точно не погладять за це по голівці, не заспокоять, не притиснуть до грудей. Швидше за все, вона розсердиться, накричить або якимось іншим способом продемонструє своє несхвалення, наприклад, поставить у куток або відмовиться купувати обіцяну та довгоочікувану ляльку. І чи вдасться цій дівчинці утримати удар, невідомо. Найімовірніше вона буде приміряти на себе різні моделі поведінки, які, зрештою, складуться в певний наряд, який вона і буде носити все своє життя.

Звичайно ж, є інший фінал такій ситуації, якщо батьки вчасно озирнуться і побачать крізь суєту і турботу про молодшу дитину свою старшу дочку. І якщо вони згадають, що їй необхідно стільки ж ласки, турботи, уваги, пустощів і багато чого іншого, що було раніше, коли вона була єдиною донькою, то і ситуація з телевізором може розгорнутися зовсім по-іншому. Наприклад, батьки можуть запропонувати сьогодні вимкнути телевізор, а завтра піти і разом купити навушники, щоб звук не заважав засипати маляті. Або ж вони можуть відволікти доню, запропонувавши натомість спільне та цікаве проведення часу.

При іншому сценарії дівчинка різко «перестрибує» у дорослий вік, так і не встигнувши насолодитися дитинством. І чим далі вона росте, тим стає все більш супервідповідальною і гіпердбайливою жінкою, яка при цьому дуже пишається собою. І все, здавалося б нічого, але за цим слідує втома, потім нескінченне роздратування і, врешті-решт, депресія. Який сценарій вибрати для своєї улюбленої дочки, вирішувати вам!

Любіть всіх своїх дітей, незважаючи на їх "порядковий" номер та не забувайте, що в будь-якому віці дитина залишається дитиною, як і раніше спраглою любові і турботи.

Джерело


Ми у Instagram
Наш канал у Telegram

Add comment


Security code
Refresh

МИ НА YOUTUBE

ПОГОДА

КУРС ВАЛЮТ

залишайся на зв`язку

    you  fc  tweet  inst

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї без посилання на сайт, суворо заборонено.