Голос-Інфо

A+ A A-

Аналіз сучасних засобів знищення безпілотних літальних апаратів

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

На сьогоднішній день жодна держава не готова протистояти спланованим атакам БпЛА. Традиційні види озброєння ППО розраховані на великі і віддалені цілі, в той час як сучасна лінійка безпілотників складається з нано-, мікро- і міні-апаратів, що літають на малих висотах.

Розвиток технологій дронів ставить перед арміями завдання впровадження новітніх засобів ППО щодо протидій БпЛА. Без повноцінного захисного купола оборони, здатного протистояти будь-якого різновиду БпЛА, питання безпеки всіх об'єктів, як і їх секретності, буде провалено.

 

Безпілотник можна «майже» вбити, якщо під час польоту порушити роботу його бортових датчиків, забити канали зв'язку, передачі даних і контролю, заглушити сигнали системи GPS, від чого БпЛА стає сліпі й безпорадні. Вбити його по-справжньому можна тільки фізично, знищивши ракетою, снарядом зі звичайної гармати, або променем лазерної гармати. Інформаційне придушення за допомогою систем радіоелектронної боротьби стандартними, добре відпрацьованими способами, а також за допомогою новітніх електронних технологій буде застосовуватися для будь-яких без винятку безпілотників.

 

При виборі засобів фізичного знищення потрібно мати справу з критеріями «вартість-ефективність».

 

До найбільш поширеного засобу знищення БпЛА відноситься гарматне озброєння з різними видами сучасних боєприпасів. Прикладом таких боєприпасів є:

 

  • 35-мм зенітний снаряд KETF (Kinetic Energy Time Fuse) c детонатором за технологією AHEAD (Advanced Hit Efficiency and Destruction);
  • 40-мм снаряд PMD 330 з числом вражаючих елементів 407 вагою по 1,24 г;
  • снаряд PTFP (Programmable Time Fuse PreFragmented)– більше сотні вражаючих елементів циліндричної форми з вольфраму, що стабілізується обертанням, щоб поліпшити структуру хмари уламків для більш ефективного ураження цілі.

40-мм зенітна установка RAPIDFire від компанії Thales на Ukrainian Military Pages

Рис. 2. 40-мм зенітна установка RAPIDFire

Черга таких снарядів формує так звану осколкову хмару в формі конуса, потрапивши в яку ціль отримує численні ушкодження і практично гарантовано знищується.

 

На рис. 2 представлена зенітна установка RAPIDFire від компанії Thales.

 

Одним із нововведенням в електронній війні проти БпЛА є спрямований вплив на ціль потужним СВЧ-випромінюванням. СВЧ-удар здатний спалити будь-яке радіоелектронне обладнання БпЛА, вивести з ладу комп'ютер, знищити пам'ять, програмне забезпечення та перетворити тим самим безпілотник в просту «залізяку». Прикладом такого озброєння є мікрохвильва гармата «Phaser» компанії Raytheon (рис. 3).

Мікрохвильова гармата «Phaser» від компанії Raytheon на Ukrainian Military Pages

Рис. 3. Мікрохвильова гармата «Phaser»

 

Ця гармата призначена для боротьби з БпЛА та іншим електронним обладнанням. Антенний комплекс «Phaser» можна встановити на кораблі і мобільні наземні платформи.

 

До одних з довготривалих розробок щодо знищення крилатих ракет, в тому числі і БпЛА можна віднести лазерну зброю. В якості вражаючого елемента є лазерний промінь. Прототипи лазерної зброї розробляються різними державами і компаніями з 70-80-х років XX століття.

 

Лідируюче місце серед інших держав займає США, у яких на даний час розробляються та проходять польові, морські випробування різні види лазерної зброї. Прикладами таких видів озброєння є:

 

  • система протиракетної оборони Skyguard і Nautilus яка побудована навколо високоенергетичного тактичного лазера – THEL (Tactical High Energy Laser) (рис. 4);

Система протиракетної оборони Skyguard і Nautilus на Ukrainian Military Pages

Рис. 4. Система протиракетної оборони Skyguard і Nautilus

  • система LaWS (Laser Weapon System) технологічний демонстратор високоенергетичної лазерної зброї, створеного командуванням морських систем ВМС США NAVSEA (Naval Sea Systems Command) (рис. 5);
  • лазерний комплекс HEL (High-Energy Laser) компанії Boeing встановлений на бронетранспортер Boxer (рис. 6). Комплекс здатний виявляти, супроводжувати і знищувати цілі – як в повітрі, так і на землі. Потужності досить для знищення безпілотників і ракет малої дальності.

Система LaWS на Ukrainian Military Pages

Рис. 5. Система LaWS

До переваг використання таких систем озброєння можна віднести вартість пострілу, а до недоліків – залежність від погодних умов, які істотним чинником можуть обмежити дію лазерного променя.

 

До одних з перспективних засобів знищення та перехоплення БпЛА можна віднести БпЛА-перехоплювачі та БпЛА-камікадзе. Використовуючи дрони, оснащені більш потужними двигунами, з захищеним корпусом можливо руйнувати інші дрони, незаконно запущені або які знаходяться на заборонених для польоту територіях.

Лазерний комплекс HEL на Ukrainian Military Pages

Рис. 6. Лазерний комплекс HEL

БпЛА-перехоплювачі можуть автоматично наводитися, наприклад, по шуму двигунів переслідуваного дрона або по його зображенню у системі «комп'ютерного зору» дрона-перехоплювача.

 

БпЛА-перехоплювач (рис. 7) може, наприклад, нести сітку для затримання дрона-порушника.

Дрон-перехоплювач на Ukrainian Military Pages

Рис. 7. Дрон-перехоплювач

БпЛА-камікадзе досить новий вид озброєння, який призначений для точного ураження живої сили противника, бронетехніки, а в перспективі БпЛА шляхом безпосереднього підриву біля цілі. Прикладом таких БпЛА-камікадзе є:

 

  • ударний безпілотний авіаційний комплекс Warmate польської компанії WB Electronics (рис. 8);
  • баражируючий боєприпас Hero різних модифікацій компанії Uvision (рис. 9);
  • БпЛА «Harop» ізраільскої компанії Israel Aerospace Industries який використовувався в багатьох військових конфліктах (рис. 10).

Дрон-перехоплювач на Ukrainian Military Pages

Рис. 8. Ударний безпілотний авіаційний комплекс Warmate

Використання БпЛА-камікадзе дає змогу суттєво змінити хід ведення бойових дій.

Баражуючій боєприпас Hero 30 на Ukrainian Military Pages

Рис. 9. Баражуючій боєприпас Hero 30

БпЛА «Harop» на Ukrainian Military Pages

Рис. 10. БпЛА «Harop»

 

До індивідуальних засобів знищення БпЛА можна віднести гвинтівку DroneDefender (рис. 11) яка стала першою в світі гвинтівкою, для нейтралізації безпілотних літальних апаратів. Новинка, являє собою засіб радіоелектронної боротьби (РЕБ).

 

Дана гвинтівка в змозі генерувати сигнал на частотах систем супутникової навігації, а також на частотах неліцензованого діапазону IMS. Завдяки даній гвинтівці можна «вражати» безпілотні літальні апарати на відстані до 400 метрів. Після впливу на дрони за допомогою радіоперешкод вони зазвичай задіюють свій протокол безпеки. Найчастіше це передбачає три можливих сценарії розвитку подій: зависання безпілотника над поточною позицією (до подальшого падіння після розрядки акумуляторних батарей), посадку на землю або повернення апарату в точку старту. При цьому в будь-якому випадку виконання безпілотником його місії буде перервано.

Гвинтівка DroneDefender на Ukrainian Military Pages

Рис. 11. Гвинтівка DroneDefender

Також для знищення мікро БпЛА широко використовуються помпові рушниці з спеціальними набоями. На озброєнні французької армії використовується комплект ALDA (Anti Light Drone Ammunition) який включає довгоствольну гвинтівку SuperNova компанії Benelli (рис. 12), високоточний коліматорний приціл, лазерний далекомір і спеціальні боєприпаси Nobel Sport ALDA, у варіанті ближньої дії на 80 метрів або на 120 метрів. Використання помпових рушниць дозволяє з великою імовірністю знищувати мікро БпЛА.

Довгоствольна гвинтівка SuperNov на Ukrainian Military Pages

Рис. 12. Довгоствольна гвинтівка SuperNova

Висновки

 

Незважаючи на те, що новітні технології протидії БпЛА тільки зароджуються, проте вже чітко визначена послідовність стадій цього процесу: виявити, пізнати і знищити. Перші два елементи в цьому ланцюжку на даний момент здебільшого відпрацьовані за рахунок вдосконалення існуючих технологій, проте, з'являються і специфічні рішення в цій сфері. Результати проведення антитерористичної операції на сході України свідчить, що БпЛА вдосконалюються як типова зброя партизанських, диверсійно-терористичних війн. Сучасні воєнні конфлікти ведуться мобільними легкоозброєними підрозділами, які прагнуть завдати максимальної шкоди. Тому знаряддя протидії БпЛА повинні бути мобільними і компактними.

 

На жаль, знаряддя майбутнього зможуть захистити від смертельних дронів не сьогодні і не завтра. Ще не відома вартість нових розробок і ціна електронних боєприпасів. Вийти на низьку собівартість енерговитрат пострілу вдасться через кілька років, в той час як загроза атак безпілотників існує вже сьогодні.

 

Пріоритетами в реалізації програм розробки сучасних вітчизняних засобів знищення БпЛА можна вважати використання засобів перехоплення або знищення БпЛА за допомогою безпілотників-камікадзе які за своїми вартісними показниками значно нижче чим перехоплювана ціль.

Джерело: ukrmilitary.com

 

 

 

Add comment


Security code
Refresh

МИ НА YOUTUBE

ПОГОДА

КУРС ВАЛЮТ

залишайся на зв`язку

    you  fc  tweet  inst

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї без посилання на сайт, суворо заборонено.